Будинок житловий, в якому містилася «Театральна академія», серед викладачів якої були відомі театральні та мистецькі діячі.

Золотоворітська, 3
Історична довідка:

На червоній лінії, у ряді суцільної забудови вулиці. Зведений на території наскрізної садиби між вулицями Золотоворітською та Володимирською.
Чотириповерховий, цегляний, з напівпідвалом, прямокутний у плані, фасад оздоблено ліпленням. Споруджений як прибутковий житловий будинок з торговельним приміщенням у напівпідвалі.
Частину квартир орендували у різний час під навчальні класи освітні заклади: у 1900-х рр. приватна жіноча гімназія П. Новицької, потім приватна жіноча гімназія з пансіоном та дитячим садком В. Жеребцової, у 1910-х рр. міське чотирикласне училище ім. цесаревича Олексія. У гімназії П. Новицької викладав протоієрей В. Липківський.
Навесні та влітку 1919 тут діяв навчальний заклад «Театральна академія», заснований Товариством соборної творчості «Взьіскующие града». До навчальної програми увійшли курси історії літератури, театру, музики, образотворчих мистецтв, костюма, стилів, акторської майстерності, естетики, гриму, мови, мімодрами. Серед викладачів закладу були відомі театральні та мистецькі діячі. Курс історії російської поезії читав Алексєєв Михайло Павлович (1896- 1981) літературознавець та мистецтвознавець, акад. АН СРСР (з 1958), почесний доктор Оксфордського, Паризького (Сорбонна), Бордоського, Ростоцького, Будапештського університетів. Практичні заняття з акторської майстерності проводили: Сладкопєвцев Володимир Володимирович (1876- 1957) — актор, театральний педагог, письменник, голова Товариства «Взыскующие града»; Висоцька Станіслава-Марія (до 1896 псевд.— Вільська; 1877 —1941) — польська актриса, режисер, педагог, засновниця польських драматичних колективів «Студія» та «Молодий театр» у Києві. З «Театральною академією» співробітничали також письменник та театрознавець О. Дейч, художник Г.Комар, режисер та критик Г. Крижицький, мистецтвознавець С. Кузьмін, театрознавець С.Мокульський та ін. Деякі з учнів «Театральної академії» стали згодом відомими акторами. Серед них: В. Куза, М. Левкоєв, Н. Луначарська-Розенель.
Нині будинок використовується як частина комплексу державної установи [519].

Дата побудови
1898-99 рр.
Охоронний номер
б/н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ Управління охорони пам'яток історії, культури та історичного середовища від 07.11.2001 р. №153-історія

Є наступні зміни на фасаді
Кондиціонери, Прибудови
Текстовий опис стану пам'ятки

Будинок знаходиться у відмінному стані. В будинку міститься Адміністрація Державної прикордонної служби України. Фасад відреставровано, прибудинкова територія також у відмінному стані. Вмонтовано декілька кондиціонерів. Також добудовано вхідну групу.

Відповідальний волонтер
Нестерович Д.С.
Дата створення
03.06.2013