Житловий будинок комплексу працівників Дніпровського річкового пароплавства

Ярославська вул., 30
Історична довідка:

Житловий будинок (вул. Ярославська, 30). Чотириповерховий з підвалом, цегляний, у плані прямокутний, двосекційний. На сходи типового поверху виходять дві квартири — однокімнатна й трикімнатна. Дах трисхилий бляшаний по дерев'яних кроквах.

Чоловий фасад увінчано карнизом значного виносу на уступчастих кронштейнах, між якими — кесони з невеликими розетками у центрах. Автор, маючи доволі обмежений набір декоративних засобів, для збагачення площини фасаду з білої силікатної цегли застосував вкраплення звичайної червоної цегли у вигляді карнизного гурта першого поверху, підвіконних поличок й оздоблення порталів входів. У приземкуватих пілястрах, що фланкують входи, чергуються два ряди червоної з трьома рядами білої силікатної цегли. З червоної та білої цегли викладено лучкові перемички вітринних вікон нежитлових приміщень першого поверху (тепер затулені сучасною вітриною). Над прямокутними вхідними отворами вміщено невеликі круглі віконця в обрамленні орнаментальних композицій з рослинними мотивами, які виконано в техніці «сграфіто» в традиціях українського народного мистецтва. Впритул до фасаду праворуч росташовано проїзд у двір, карнизна перемичка якого спирається на уступчасті кронштейни. Дворовий фасад зведено з червоної цегли.
Споруда зберігає житлове призначення, на першому поверсі містяться магазини, ремонтна майстерня та юридична агенція.

Орнаментальні композиції у техніці «сграфіто» виконали студенти (учні) Київського училища прикладного і декоративного мистецтва під керівництвом худ.-монументаліста Г. Довженка. Г-подібний у плані комплекс утворено рівноширокими типовими секціями з малогабаритними квартирами і двомаршовими сходовими клітками, що первісно мали входи з вулиці і двору. Марші сходів і пласкі поповерхові перекриття бетонні, фундаменти бутові, дахи бляшані. Архітектурне вирішення чолових фасадів, ритмічно членованих прямокутними прорізами, відзначено поєднанням суто функціональних і кла-сицистичних рис, застосуванням в оздобленні двоколірної цегли і декоративних панно, вирізьблених на теракотовому тиньку. Секційність побудови підкреслюють зміщені по вертикалі вікна сходових кліток та ряди балконів на консолях з простим ґратчастим ого-родженням. Первісні фасади першого поверху з більшими прорізами вбудованих допоміжних приміщень частково змінено у зв’язку з облаштуванням останнім часом приставних входів із вітринами.

 

 

 

 

Дата побудови
1946—47рр
Охоронний номер
Б/н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Немає в реєстрі

Вид пам'ятки
Кандидат в пам'яткиНе знайдена в реєстрах
Тип пам'ятки
Пам'ятка містобудування, Пам’ятка архітектури
Є наступні зміни на фасаді
Шкляні або пластикові балкони, Кондиціонери, Великі вивіски комерційних установ
Текстовий опис стану пам'ятки

Будинок в нормальному стані. На фасаді змонтовано кондиціонери. Всі балкони заскленні. Вхідна группа з металічними ролетами спотворює фасад з боку вулиці Ярославської

Відповідальний волонтер
Семененко Сергій Олексійович
Дата створення
12.07.2013