Флігель житловий кін. ХІХ ст.

Воровського вул. 27-б
Історична довідка:

З 1872 належала княгині С. Кудашевій. Ділянка з двоповерховим цегля­ним особняком, службами та парком була відокремлена від вулиці парканом із наріжними павільйонами. У травні 1877 садибу придбав барон Р. Штейнгель, який замовив арх. В. Ніколаєву проект чолової добудови до існую­чого особняка. Невдовзі В. Ніколаєв відмовився від нагляду за будівниц­твом, і власник садиби запросив ака­деміка архітектури В. Сичугова. До­будову було здійснено, ймовірно, у 1877-79, але будинок лише в основ­них деталях планування нагадує пер­вісний проект. У 1901 садибу придбав лікар, професор Київського університету М. Лапинський. 1976—81 найста­рішу частину особняка зруйновано, натомість зведено новий значний об'єм для Київського НДІ ортопедії МОЗ УРСР. У 1980-х рр. будинок відреставровано за проектом арх. В. Корнєєвої. Особняк розташований у глибині ді­лянки, чоловим фасадом виходить на вул Воровського. Двоповерховий, цегляний, у плані прямокутний, з підва­лом, наріжною вежею, ганком, під’їз­дом і терасою. В обробці фасадів ви­користано елементи англійської го­тики: характерні абриси віконних та дверних прорізів, сандрики, фіали, зубчасте завершення стін, готичний рисунок кам'яного балконного огоро­дження, маскарон у вигляді лев'ячої голови, консоль для скульптури. Ком­позиційне вирішення асиметричне, пів­денно-західне наріжжя завершує де­коративна вежа, на якій за давнім ли­царським звичаєм підіймали прапор на знак перебування господаря вдома. Металеві ковані грати вітражованої лоджії мають закомпоновані у візерун­ку ініціали власників, зокрема — «К.5» (Рудольф Штейнгель). Декор фасадів цегляний.

Інтер'єри декоровано в стилі неоренесанс. Художнє ліплення стель і стін відзначається ретельністю опрацюван­ня деталей. Збереглись унікальні ви­твори ужиткового мистецтва: облицьо­вані поліхромними кахлями та різьб­леним білим мармуром вишукані каміни, дерев'яні панелі, чавунне литво і кований метал огородження парадних сходів тощо. Чимало деталей віднов­лено під час реставрації, два каміни зі зруйнованої частини особняка вста­новлено на другому поверсі, декор якого більш стриманий.

У другому ряді, за новим корпусом інституту міститься старий лікуваль­ний корпус, споруджений у кін. 19 ст., з мальовничою наріжною вежею та декоративними деталями у дусі го­тики.

Збереглися рештки колись впорядко­ваного пейзажного парку, металеві грати на цегляному цоколі й цегляних пілонах.

Садиба межує з колишнім прибут­ковим восьмиповерховим будинком проф. М. Лапинського, спорудженим у стилістичній єдності з особняком на вул. О. Гончара, 60, зведеним та­кож у романтизованих формах англій­ської готики. Садиба є цікавим зраз­ком міської забудови Києва кін. 19 — поч. 20 ст.

Власник садиби й особняка — Штейн­гель Рудольф Васильович (1841—92) — барон, інженер шляхів сполучення. Брав участь у будівництві Москов­сько-Курської, Балтійської, Царицинської, Лозово-Севастопольської та інших залізниць; очолював споруд­ження Владикавказької залізниці. Уславився зразковою аграрною діяль­ністю на Кавказі; започаткував вино­робство на Кубані. 1889 розробив у Києві теорію вітряних двигунів для сільських маєтків. Його син — Штейн­гель Федір Рудольфович (1870—1946) — відомий громадсько-політичний і куль­турний діяч, член І Державної думи, активний діяч партії кадетів, ТУП, УПСФ, 1917 — член Виконкому Ради об'єднаних громадських організацій у Києві, 1918 — посол Української Дер­жави в Берліні.

На поч. 20 ст. тут жив власник са­диби — Лапинський Михайло Мики­тович (1862—1926) — професор Київ­ського університету, завідувач кафед­ри неврології та психотерапії (1903 18), учень І. Сікорського. Він заснував тут фізіотерапевтичний санаторій (во­долікування, світлолікування, електро­терапія), що діяв до 1919. В ньому лікувався письменник М. Коцюбин­ський.

На поч. 1920-х рр. в особняку про­живав Гаккебуш Валентин Михайло­вич (1881 —1931) — психіатр, доктор медицини, професор, один із орга­нізаторів Київського науково-дослід­ного Психоневрологічного інституту (1927). У 1918—20 — головний лікар Київської психіатричної лікарні, 1922-27— завідувач відділу для психоневротиків 4-го київського санаторію, з 1923 завідував кафедрою судової медицини та психіатрії Київського інституту народного господарства, ка­федрою дефектології в університеті, викладав у медичному інституті (з 1925 завідував кафедрою психіатрії), завідував кабінетом з вивчення по­ведінки дитини в Інституті гігієни виховання, секцією кримінально-пси­хологічних та психопатологічних до­сліджень Київського інституту науково-судової експертизи. Разом з Б. Маньківським заснував журнал «Современная психоневрология» і був його редактором. Після 1925 пере­їхав на вул. В. Гершуні (тепер О. Гон­чара, 15/8).

З 1920-х рр. садибу займали різні ме­дичні заклади, з 1927 — Київський науково-дослідний психоневрологіч­ний інститут, одним із засновників і науковим керівником якого був Маньківський Борис Микитович (1883— 1962) — невропатолог, акад. АМН СРСР (з 1944), засл. діяч науки УРСР (з 1943). Праці присвячені нервовим захворюванням, пов'язаним зі змінами реактивності цілісного організму, роз­сіяному склерозу, нейроінфекціям, ви­вченню пухлин головного мозку, проблемам судинної патології головного мозку. Створив неврологічну школу в Україні.

Під час Великої Вітчизняної війни у будинку містився госпіталь, потім — санаторій. З 1952 тут функціонує Укра­їнський науково-дослідний інститут ортопедії та травматології МОЗ УРСР, з 1965 — Київський науково-дослідний інститут ортопедії МОЗ УРСР, з 1991 — Український науково-дослід­ний інститут травматології і ортопе­дії МОЗ України. Створений 1919. Дов­гий час містився на вул. М. Грушев­ського, 7.

1956—73 в інституті працював Богданов Федір Родіонович (1900—73) — ортопед-травматолог, чл.-кор. АМН СРСР (з 1952). У цей період був науко­вим керівником інституту, клініки ортопедії і травматології для дорос­лих, одночасно завідував кафедрою Київського інституту вдосконалення лікарів. Основні наукові праці при­свячено захворюванням суглобів, по­рокам розвитку довгих трубчастих кісток тощо. Робочий кабінет ученого містився на першому поверсі особня­ка [382]. 

Дата побудови
кін. ХІХ ст.
Охоронний номер
б/н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ Головного управління охорони культурної спадщини від 10.06.11 № 10/34-11 Архітектура та містобудування

Тип пам'ятки
Пам'ятка містобудування, Пам’ятка архітектури
Текстовий опис стану пам'ятки

Старий лікуваль­ний корпус, в "Переліку об'єктів культурної спадщини Шевченківського району Станом на 1.01. 2015" позначена, як флігель, споруджений у кін. 19 ст.,частково використовується під поліклініку Інституту травматології та ортопедії, частково зруйнована. Ця споруда не має охоронного номеру та відповідних позначок. Будинок потреюує негайного капітального ремонту.

Відповідальний волонтер
Ричагова Ольга Василівна
Дата створення
08.07.2016