40/2 Будинок прибутковий, в якому жили: у 1915р. Шехонін Н.Є.,архітектор; у 1918-1919рр.. - Еринбург І., письменник; у 1907-1910рр. містилася гімназія Стельмашенка М.О.

Володимирська, 40/2
Історична довідка:

Зведений за проектом арх. О. Кривошеєва на за­мовлення оперного співака М. Михайлова. Будинок капітально реконстру­йовано у 1990-х рр.

Чотириповерховий, цегляний, з під­валом, двосекційний, складної П-подібної конфігурації у плані, зі зрізаними кутами. За функціонально-плану валь­ною структурою – типовий прибутко­вий будинок, в якому було по дві багатокімнатні квартири на поверсі біля сходових кліток, що мали парад­ний і чорний входи. На першому по­версі з боку вулиць Володимирської і Ярославового Валу містилося вісім крамниць. Архітектура будинку вирішена у стилі неоренесанс з вико­ристанням окремих рис бароко. Пер­ший поверх розчленовано великими вітринами, другий – оформлено рустом. Два верхніх поверхи об'єднано спареними колонами корінфського й пілястрами доричного ордерів. У під­віконних вставках, на постаменті ко­лон, в обрамленні лиштв вікон – ліп­ний орнаментальний декор. Балкони напівкруглої й прямокутної, форм оз­доблено металевими гратами. Вінчають будинок карниз зі спареними крон­штейнами у вигляді акантового листя і меандровий фриз. На рівні даху були типові для архітектури Києва 19 – поч. 20 ст. декоративні башти барокового характеру (одну з них на розі вулиць Володимирської та Ярославо­вого Валу відновлено 1994).

Будівля є невід'ємною частиною істо­ричного середовища заповідних ву­лиць поблизу Золотих воріт, у 1907–10 тут містилася приватна чоловіча гімназія священика М. Стельмашенка. У ній викладали: малюван­ня – київський архітектор М. Гарденій (1908), російську мову і словесність – П. Корольов (1908–09), батько видат­ного конструктора космічних кораблів С. Корольова. Пізніше розташовува­лась на Рильському пров., 10. При гімназії діяла Олексіївська церква. 1910 тут містився кінотеатр. 1914 в будинку поселився київський лікар-венеролог, проф. О. Лур'є. З осе­ні 1918 до поч. 1919 в його квартирі (№ 2) проживав двоюрідний брат Еренбург Ілля Григорович (1891–1967 ) письменник, публіцист і гро­мадський діяч. У цей період брав ак­тивну участь у літературному житті Києва, видав тут поетичну збірку «В смертну годину», відвідував зібран­ня клубу «ХЛАМ» (художники, літератори, артисти, музиканти), що роз­ташовувався на нинішній вул. Архітек­тора Городецького. Враження від пере­бування у Києві часів громадянської війни знайшли відображення на сто­рінках його творів: «Незвичайні при­годи Хуліо Хуреніто та його учнів», «Тринадцять трубок», «Рвач», «Люди, роки, життя» та ін.

У 1910-х рр. в будинку проживав Кованько Петро Леонідович (1876– ?) – економіст-фінансист, доцент Київ­ського університету (з 1909), з 1914 – професор Комерційного інституту, у 1920–30-х рр.– Інституту народного господарства. На еміграції працював в Інституті вивчення СРСР в Мюнхені.

Дата побудови
1898 р.
Охоронний номер
№16-Кв
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ міністерства культури України від 21.10.2011 №912/0/16-11

Тип пам'ятки
Пам’ятка історії, Пам’ятка архітектури
Є наступні зміни на фасаді
Шкляні або пластикові балкони, Кондиціонери, Великі вивіски комерційних установ, Інше, спутниковая антенна
Дошка "Пам'ятка ..."
1
Текстовий опис стану пам'ятки

Здание в нормальном состоянии. Есть две адресных таблички и мемориальная доска здания.По всему периметру здания размещены кондиционеры, есть спутниковая антенна, один из балконов застеклен, решетки нескольких балконов закрыты вывесками. Кроме того, большие вывески расположены по всему первому этажу вдоль улиц Владимирской и Ярославов Вал.

Відповідальний волонтер
Раецкая Марина
Дата створення
23.05.2013