84 Житловий будинок 1881, в якому містилася явочна квартира Залізнич­ного підпільного райкому КП(б)У

Володимирська, 84
Історична довідка:

З червня 1942 до листопада 1943 квар­тира № 11 на четвертому поверсі була явочною квартирою Залізничного під­пільного райкому Компартії України, який очолював О. Пироговський, Ак­тивно діючи увесь період окупації міста з вересня 1941 до листопада 1943, Залізничний райком відіграв провідну роль у боротьбі підпільних організацій Києва проти німецько-фашистських за­гарбників. У липні 1942 після про­валу основного і запасного міськко­мів партії він перебрав на себе функції керівного центру – підпільного міськ­кому, які виконував до липня 1943. До складу комітету увійшли під­пільники Г. Мироничев та Б. Петрушко. У липні 1943 за рішенням ЦК КП(б)У Залізничний райком добрав кандидатури у Київський підпільний міськком партії третього складу, секре­тарем якого стала Б. Петрушко. До складу райкому ввели А. Тонко­вида – у липні 1943 та А. Демчука – у вересні. З другої половини 1942 рай­ком розгорнув роботу далеко за ме­жами свого адміністративного району, керував агітаційною та диверсійно-під­ривною діяльністю 23 підпільних орга­нізацій, у тому числі 16-ти підпільних груп у Залізничному районі. Райком мав 18 конспіративних і явочних квар­тир. У квартирі на Володимирській вул., 84 відбувалися майже усі за­сідання бюро райкому, на яких обго­ворювалися основні питання підпільної роботи, заслуховувалися звіти керів­ників підпільних груп, тут зберігалися документи райкому. Вона була місцем зустрічей членів бюро з окремими керівниками підпільних груп і зв'яз­ківцями партизанських загонів, тут переховувалися по декілька днів під­пільники, яких переслідувало гестапо. Господинею явочної квартири була О. Світлична, яка виконувала обов'язки технічного секретаря райкому, здійс­нювала зв'язок з керівниками під­пільних груп, переправляла у парти­занські загони зброю, друкувала на машинці та розповсюджувала листівки й зведення Радінформбюро. У квартирі № 9 (тепер № 13) жила Б. Петрушко.

1965 на фасаді будинку встановлено гранітну меморіальну дошку. 

Дата побудови
1881 р.
Охоронний номер
№620-Кв
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ Міністерства культури і туризму України
від 15.09.2010 № 706/0/16-10

Пам’ятка історії

Є наступні зміни на фасаді
Шкляні або пластикові балкони, Кондиціонери, Великі вивіски комерційних установ, Граффіті
Інші меморіальні дошки
1
Текстовий опис стану пам'ятки

В цілому будівля знаходиться в аздовільному стані. Головне порушення-два великих білих шкляних пластикових балкони по фасаду. Є три кондиціонери, деяка кількість граффіті та банерів.

Будинок в нормальному стані, але на фасаді є кондиціонери та засклені балкони. Фасад потребує косметичного ремонту. В арці багато малюнків невідомих художників. Меморіальна табличка залита фарбою.

 

Відповідальний волонтер
Ірина Іванова
Дата створення
24.05.2013