Стадіон «Зеніт» (тепер «Старт») 1939, на якому відбувся т. зв. матч смерті

Шолуденка, 28/4
Історична довідка:

9 серпня 1942 на цьому стадіоні відбувся футбольний матч-реванш між командами «Старт» київського хлібозаводу № 4 (розташовувався на вул. Дегтерьовській, 19) і зенітної частини вермахту «Флакельф». Команда «Старт» складалася з київських футболістів команди НКВС «Динамо», які працювали на хлібозаводі. Утворивши футбольну команду під назвою «Старт», вони здобули дев'ять перемог у матчах зі збірними окупантів, забивши 56 м'ячів, пропустивши одинадцять. Попередня гра на цьому стадіоні з командою «Флакельф» 6 серпня 1942 також була переможною для киян, як і матч-реванш, після чого німці заборонили їм грати. Невдовзі футболістів «Динамо» ув'язнили у Сирецький концтабір як випадкових заручників за дії підпільників, в якому 24 лютого 1943 О. Клименко, І. Кузьменко, М. Трусевич були розстріляні у числі заручників, відібраних на страту за спалення комуністичним підпіллям механічного заводу «Спорт»; М. Коротких загинув у гестапо. Надалі радянська пропаганда використала цю трагедію для створення відомої легенди про т. зв. матч смерті (за нею, зокрема, спортсмени грали з командою німецьких повітряних сил «Люфтваффе» й були розстріляні відразу у Бабиному Яру).
1981 на пілоні входу до стадіону встановлено бронзову меморіальну дошку з анотаційним написом, на території стадіону – пам'ятний знак загиблим футболістам київського спортивного клубу «Динамо» [1683].

Дата побудови
1939 рік
Охоронний номер
б/н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ Управління охорони памяток історії, культури та історичного середовища від 26.10.2001 № 143

Є наступні зміни на фасаді
, фасад не доглянутий
Текстовий опис стану пам'ятки

Вхід на територію спорткомплексу "Старт" проходить через арку. На данний час виглядає неохайно: решітки де-не-де покорьожені, штукатурка обсиплюється, є надпіси і висять об'яви. Історичних табличок та дошок немає, хоб пам'ять про історичні події часів ВОВ у місцевих жителів є. Спорткомплекс користується популярністю, як чи не єдине місце для відпочинку. Волонтери намагаються підтримувати життєздатність спорткомпексу: завжди проходять футбольні матчі, взимку заливають каток, влітку проводять open space лекції, є висаджені нові дерева та прибиральня для догляду за собаками. Все інше призводить враження повного руйнування пам'ятки.

Відповідальний волонтер
Варивода Д.
Дата створення
28.06.2013