110 Будинок прибутковий, в якому мешкав Лесь Курбас, режисер, актор

Саксаганського, 110
Історична довідка:

Чоти­риповерховий з цокольним напівповерхом, цегляний, у плані Г-подібний. Складається з двох житлових секцій, з'єднаних вставкою. У вуличній секції праворуч прямокутної форми проїзд на подвір'я. Оздоблений у цегляному стилі з рисами історизму. Пластика головного фасаду стримана.

1916-18 у квартирі № 6 проживав Курбас Лесь (Олександр-Зенон Степа­нович; 1887-1937) - режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач, педагог, народний артист Республіки ( з 1925). В Київ приїхав із Тернополя на запрошення М. Садовського до керованого ним театру, що містився в Троїцькому народному бу­динку на сучасній вул. Червоноармійській, 53. Виконав ролі: Гната («Без­таланна» І. Карпенка-Карого), Гірея («Маруся Богуславка» М. Старицького), Степана («Невольник» М. Кропивницького за Т. Шевченком), Збігнєва («Мазепа» Ю. Словацького), Хлестако­ва («Ревізор» М. Гоголя) та ін. 1916 ор­ганізував студію, яка розпочала роботу у квітні 1917, згодом переросла у Моло­дий театр (містився на вул. Прорізній, 17), де Лесь Курбас був актором, режисером, керівником студії при ньому.

Тут у здійснених ним виставах зіграв ролі: Білого Ведмедя («Чорна Пантера і Білий Ведмідь» В. Винниченка), Івася («Молодість» М. Гальбе; переклав дра­му з німецької), Арно («Йоля» Ю. Жулавського; переклав драму з польської), Едіпа («Цар Едіп» Софокла), Річарда Айрона («У пущі» Лесі Українки, пер­ша інсценізація в Україні), Леона («Го­ре брехунові» Ф. Грільпарцера; пере­клав комедію з німецької), поставив «Український вертеп», «Шевченківську виставу». Мешкав у Києві також на вул. Лютеранській, 13.

Тепер будинок займає районне уп­равління юстиції м. Києва Міністерства юстиції України.

Дата побудови
1909 р.
Охоронний номер
б/н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ Головного управління охорони культурної спадщини від 25.06.2011 № 10/38-11 архітектура та містобудування, історія

Тип пам'ятки
Пам’ятка історії, Пам'ятка містобудування, Пам’ятка архітектури
Є наступні зміни на фасаді
Шкляні або пластикові балкони, Кондиціонери, Антени, грати на вікнах
Текстовий опис стану пам'ятки

Під час капітального ре­монту 1985-87 рр. будинок був перепланований. Зараз будинок в нормальному стані, але фасад потребує косметичного ремонту. 

Відповідальний волонтер
Щегельська Людмила
Дата створення
20.06.2013