Садиба поч. 20 ст., в якій місти­лася редакція «Газетн», проживали Олтаржевський Ф. М., Руберт І. Ю.

Рейтарська, 35-а
Історична довідка:

1907-11 у квартирі № 3 садиби місти­лася редакція «Газети» — щотижнево­го видання Київського управління у справах земського господарства. Вихо­дила російською мовою у 1908—17. Надсилалася безкоштовно членам зем­ського комітету, кандидатам у гласні, службовцям земського управління Ки­ївської губ., усім народним учителям, кореспондентам губернської управи, споживчим, кредитним і позичково- ощадним товариствам, а також селянам (по два—три примірники на село). Публікувала матеріали з питань сіль­ського господарства, кооперації, народ­ної освіти, медицини і ветеринарії, но­вини тижня, запитання і відповіді, інформацію з місць, відомості про нові видання, відгуки на книги, ціни на про­дукти, об'яви тощо.

Підтримувала діяльність Комітету зі спорудження пам'ятника Т. Шевченку в Києві, вміщувала об'яви про збір коштів на нього. 27 лютого 1909 опуб­лікувала статтю українською мовою літературознавця, громадсько-політич­ного діяча С. Єфремова «Тарас Шев­ченко» з біографією поета і художника й закликом на підтримку цієї справи. Авторами статей були: зоолог-ентомо- лог, майбутній акад. АН УРСР В. По- спєлов; професор кафедри гігієни Київського університету, керівник са­нітарного відділу Земської управи І. Скворцов; землевласник, громад­ський діяч, меценат Є. Чикаленко та ін. Відповідальний редактор газети — голова Київської губернської управи у справах земського господарства М. Суковкін, завідувач редакції — ви­кладач політехнічного інституту П. Ши­роких (його квартира була адресою редакції). З травня 1911 редакція місти­лася на вул. Микільсько-Ботанічній, 14 (будинок не зберігся), пізніше — у пров. Михайлівському, 3 і на вул. Володимирській, 33.

У садибі також розташовувався го­ловний склад «Киевского Земского календаря».

1903-10 в садибі проживав Олтаржевський Федір Мефодійович — архі­тектор. Працював у Київському на­вчальному окрузі. В цей період за його проектами побудовано житлові будин­ки на вулицях Жилянській, 39/92 (1908) і Лютеранській, 32-а (1909), флі­гель садиби на вул. Лютеранській, 6—8 (1910—11) тощо. Звідси переїхав на вул. Володимирську, 19.

З 1912 до поч. 1920-х рр. в садибі меш­кав Руберт Іван Юлійович (1874— 1934) — офтальмолог, професор, заві­дувач кафедри офтальмології медично­го факультету Київського університету (1919—20) і Київського медичного ін­ституту (1920—21). Одночасно працю­вав лікарем реального училища св. Ка­терини, Другого комерційного учили­ща. Досліджував проблеми розладу зо­ру та його лікування. Автор класичного експериментального дослідження про туберкульозно-алергічну природу і гіс­тологічну структуру фліктени. Тепер напівповерх головного будинку займають державні та приватні устано­ви.

Охоронний номер
б/н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ Головного управління охорони
культурної спадщини від 25.09.2006
№ 53- історія

Відповідальний волонтер
кабакова
Дата створення
19.06.2013