Києво-Святошинське бюро технічної інвентаризації

Просп. Перемоги, 130/1
Історична довідка:

Дачний будинок (просп. Перемоги, 130). У глибині садиби, головним фаса­дом звернений до проспекту. Одно-, двоповерховий, перший поверх цегля­ний, другий — дерев'яний (частково об­кладений цеглою), тинькований, по­фарбований, цоколь облицьовано су­часною декоративною плиткою. У плані прямокутний, внутрішнє плану­вання коридорне. Дах двосхилий та вальмовий, критий бляхою. Перекрит­тя пласкі дерев'яні. Вирішений у фор­мах історизму, орієнтованих на тра­диції класицизму.

Центр симетричного за композицією будинку — двоповерховий об'єм з чо­тирма арковими вікнами та дверима на першому поверсі головного фасаду і трьома вікнами на другому. Перед ним на цоколі влаштовано терасу з де­рев'яним огородженням, по осі якої розташовано східці, ґанок та балкон на другому поверсі.

На бічних одноповерхових крилах з рустованим наріжжям влаштовано по одному вікну під трилопатевими арко­вими перемичками. Усі вікна облямова­но пласкими лиштвами архівольтів, що складаються із замкового каменя й бічних пілястрів. Об'єм завершує кар­низ із сухариками, бічні крила — широка фризова смуга, декорована пря­мокутними нішками у проміжках примітизованих модульйонів.

Окрасою будинку є дерев'яні елементи. Ґанок головного входу на прямокутних стовпчиках прикрашено горизонтальною різьбленою лиштвою, розташований над ним балкон — фігурними колонками, що підтримують пишно орнаментовані різьблені кронштейни та ажурну фризову смугу. Причілок двосхилого дашка над балконом перехрещують горизонтальний ригель та вертикальний елемент, що закінчується гиркою (важком).

Ригелями та вертикальними елементами з гирками оформлено також торці двосхилого даху над зашальованими дерев'яними бічними фасадами двоповерхового об'єму. На спрощених тильному та бічних фасадах одноповерхових крил вікна прямокутні й тільки на західному фасаді оздоблені скромною лиштвою. Інтер'єри не збереглися. Архітектура споруди є цікавим зразком застосування трансформованого проекту будинку з мезоніном періоду класицизму для забудови дачного селища в кін. 19 — на поч. 20 ст.

Флігель (вул. М. Краснова, 3). У тилу головного будинку, чільним фасадом звернений до просп. Перемоги. Одноповерховий, цегляний, пофарбований, у плані прямокутний з пізнішими прибудовами на північному та західному фасадах. Дах вальмовий під шифером, перекриття пласкі. Внутрішнє планування анфіладного типу. Вирішений у цегляному стилі. Первісний об'єм з рустованими наріжжями завершено карнизом зі смужкою поребрика та зубцями. Облицьований плиткою. Цоколь відокремлено багатопрофільним гуртом. На фасаді, розділеному рустованою лопаткою, двері й вікно. їхня аркова форма та площинний характер облямування тотожні оформленню головного будинку. Перед входом влаштовано ґанок з кількома приступцями. На бічних фасадах віконні й дверні прорізи прямокутні.

Будівля є складовою частиною первісної забудови дачної садиби кін. 19 — поч. 20 ст.

Тепер у садибі містяться державні установи [1582].

Дата побудови
кін. 19— поч. 20 ст.
Охоронний номер
б/н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ управління охорони пам`яток історії, культури та історичного середовища від 02.04.1998 № 15

Текстовий опис стану пам'ятки

занедбаний (установа виїхала), деякі вікна розбиті, фасад місцями іде тріщинами, облуплюється, скоріше за все є місцем проживання беспритульних, в середені зараз проходить ремонт

Відповідальний волонтер
Ivan Ivan
Дата створення
15.06.2013

В комплекс входять