Історична довідка:
Меморіальний будинок, де відбувалися з'їзди Південного товариства декабристів та прийнята «Руська Правда» (правільна поточнена назва: Історичне місце, де знаходився будинок, в якому у 1822-25 рр. проходили з'їзди Південного товариства декабристів)
Історія товариства.
Створена в березні 1821 року членами Тульчинської управи колишнього Союзу благоденства (П. Пестель, Юшневський Олексій Петрович, Барятинський Олександр Петрович та ін.), які ввійшли до т. зв. Корінної думи товариства. П. Пестель, Юшневський Олексій Петрович від Південного товариства становили так звану Директорію. Незабаром членами цього товариства стали брати Муравйов-Апостол Сергій Іванович і Муравйов-Апостол Матвій Іванович,Бестужев-Рюмін Михайло Павлович, Поджіо Олександр Вікторович, Вольф Фердинанд Богданович та офіцери 1-ї та 2-ї армій, розквартированих в Україні.
Протягом 1822—25 щорічно в січні, під час контрактового ярмарку, в Києві відбувалися з’їзди керівних діячів Південного товариства декабристів, які вирішували організаційні і програмні питання. З’їзд 1822 остаточно затвердив створення товариствава. На з’їзді 1823 було схвалено поділ організації на 3 управи (філії): Тульчинську управу на чолі з П. Пестелем (пізніше О. Баратинським), Кам’янську управу на чолі з В. Давидовим і С. Волконським, Васильківську управу на чолі з С. Муравйовим-Апостолом і М. П. Бестужевим-Рюміним.
Учасники з’їзду 1824 обговорили й схвалили розділи проекту програми товариствава “Руської правди” П. Пестеля. В 1825 на з’їзді обговорювали питання про можливість організації повстання в армії проти царизму. Керівники Південного товариства прагнули об’єднатися з Північним товариством декабристів (Петербург). Навесні 1824 П. І. Пестель вів переговори в Петербурзі з керівниками Північним товариством, але йому не вдалося схилити їх до об’єднання на основі програми “Руської правди”. Проте було досягнуто домовленості про спільність дій у разі початку повстання та про скликання 1826 об’єднавчого з’їзду. В 1823—25 П. т. д. вело переговори з представниками польського “Патріотичного товариства” про спільний виступ. У вересні 1825 до Південного товариства прийнято Товариство об’єднаних слов’ян, яке ввійшло до складу Васильківської управи. Влітку 1825 було прийнято рішення (погоджене з Північним товариством) призначити повстання на весну 1826.
Виступ декабристів, намічений на літо 1826, був прискорений смертю Олександра І. Обстановка «міжцарів'я» та загроза викриття змусили керівників Південного товариства перенести повстання на 1(13).1.1826. Після арешту 13(25).12.1825 Пестеля, а пізніше і Юшневського, поразки повстання 14(26). 12.1825 у Петербурзі та придушення повстання Чернігівського полку. 3(15).1.1826 Південне товариство було розгромлене.