Лисогірський форт Київської фортеці

вул. Саперно-Слобідська, 78
Історична довідка:

Кримська війна 1853—56 виявила неадекватність оборонних казематних споруд новим методам ведення облоги за допомогою нарізної артилерії. У зв'язку з цим директор інженерного департаменту генерал-ад'ютант Е. Тотлебен, учасник оборони Севастополя, висунув ідею щодо перетворення Київської фортеці на фортову. Для вивчення цього питання він двічі у 1860 і 1869 приїздив до Києва. Передбачалося оточити центральну територію міста (в межах Либідської долини і Кудрявця) кількома земляними укріпленнями.

На початку квітня 1871 територію майбутнього форту, що належала Києво-Печерській лаврі, оглянули члени імператорської родини. Земельну ділянку на Лисій горі було передано військовому відомству, а хутір Корчуватий монастир продав Київському інженерному відомству.

27 квітня 1871 року до міста надійшло повеління Олександра ІІ щодо спорудження Лисогірського форту. У серпні 1871 Е. Тотлебен ознайомився з розбивкою і трасуванням форту та еспланади на місцевості. На ділянці форту вирубувалися дерева і прокладалися дві «шосовані дороги», почалося спорудження головного валу. Наступного, 1872 року, на гору було прокладено дві дороги та виконано роботи на території бастіону № 2. Станом на 1874 рік більшість земляних робіт було виконано, а також влаштовано цегляні потерни у валах. Будівництво земляного форту завершено у 1877. 

Вали форту були пристосовані тільки для артилерійської оборони та мали валганги шириною від 8 до 22 м. На озброєнні форту за планом 1872 р. передбачалося мати: нарізних гармат – 24-фунтових – 42; 12-фунтових – 25; 6- та 8-дюймових мортир – 16 гладкоствольних гармат – 1-пудових єдинорогів – 53; 2-пудових єдинорогів – 16; польових гармат для відбивання штурмів – 5; 1-пудових мортир – 4; 2-пудових мортир – 4; 8-пудових мортир – 6; 6-фунтовых – 6. Всього за планом передбачалося мати на форті та передових укріпленнях 178 гармат (!).

Форт мав дуже великі на той час розміри (біля одного км по фронту та 800 м в глибину), що сильно ускладнювало його руйнування артилерією супротивника.

У останні роки XIX століття (1897-99 роки) Київська фортеця перетворилася на фортецю-склад піроксиліну. Попри відсутність стратегічного значення там продовжувало перебувати озброєння. Єдиним діючим укріпленням залишався Лисогірський форт.

З 1907 року форт почали використовувати як місце страти політичних злочинців, зокрема у вересні 1911 року тут було страчено вбивцю Петра Столипіна Дмитра Богрова.

З початком Першої світової війни Лисогірський форт входить до числа діючих оборонних споруд — було поновлено озброєння, зосереджено запаси медикаментів.

Як військовий об'єкт, форт використовувався і у радянські часи. 1941 року він брав участь у обороні міста і виконав роль як потужний оборонний об'єкт на підступах до міста. 18 вересня 1941 року на самій горі точилися бої. Таким чином, Лисогірський форт у вересні 1941 р. був використаний як позиція, що прикривала відхід головних сил 37-ї армії на лівий берег Дніпра.

У повоєнні роки Лисогірський форт продовжував використовуватися як військовий об'єкт. Тут розташували артилерійські склади Київського військового округу. Лиса гора була огороджена колючим дротом, на ній було встановлено вартові вежі. Боєприпаси зберігалися у потернах.

 

Склади на Лисій горі було ліквідовано у 1970-х роках, а охорону остаточно знято 1976 року. Більшість споруд відтоді було розібрано на цеглу.

1982 року на Лисій горі було розпочато облаштування парку. Роботи завершено не було.

Вали і рови укріплення добре збереглися де теперішнього часу. Після ліквідації Київської фортеці схили поросли де­ревами і пишною рослинністю, серед якої трапляються рослини-ендеміки.

Дуже цікаві статті пов'язані з історією форту:

http://www.myslenedrevo.com.ua/uk/Sci/Kyiv/LysaGora/Maps.html

http://www.myslenedrevo.com.ua/uk/Sci/Kyiv/LysaGora/History/BadPlace.html

при написанні статті використано інформацію з інтернет сторінок:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Лисогірський_форт

https://www.interesniy.kiev.ua/istoriya-fortu-na-lisiy-gori/

та статтю зі Зводу

Дата побудови
1871-1875рр.
Охоронний номер
260066-Н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Постанова Кабінету Міністрів України від 10.10.2012р. № 929

Текстовий опис стану пам'ятки

Балансоутримувач станом пам'ятки багато років не цікавиться через брак коштів. Після косметологічного ремонту 1982р. ніяких робіт не проводилось. Цегляні споруди потроху руйнуються а земляні - заростають деревами та кущами. Весною 2016р. на в'їзді до теріторії форту було встановлено КПП з нарядом поліції з метою обмеження  стихійного автомобільного доступу. Поруч облаштовано паркувальний майданчик для авто відвідувачей. На кількох суботниках силами волонтерів було добряче прибрано теріторію від сміття, особливо від целофану.

Відповідальний волонтер
mc_Load
Дата створення
10.06.2013