Житловий будинок УВО для ком-складу Червоної армії, 1934—37

Інститутська, 15/5
Історична довідка:

П'ятиповерховий, цегляний, шестисекційний. В основу об'ємно-планувального вирішення покладено наріжну й дві рядових секції різного планування. Запроектоване зміщення секцій у плані створює мальовничу лінію забудови з двома широкими курдонерами. Композиція фасадів триярусна. Стіна першого поверху, що трактується як цоколь, оброблена рустом. Ритм площин фасаду, що западають і виступають, узгоджується з чергуванням гладенької тинькованої поверхні стіни, на якій вікна виразно підкреслюються тягами, і рустованої, де вікно лише функціональний проріз. Цікавим є прийом оформлення в єдине ціле наріжних еркерів, сходових кліток та входів до них перспективними порталами, які досягають скульптурної виразності. За авторськими ескізами у верхній частині цих своєрідних порталів технікою сграфіто виконано панно із зображенням червоної кінноти - в зв'язку з тим, що будинок споруджувався для командного складу Червоної армії Українського військового округу. Узгоджуючись за розмірами з навколишньою забудовою, відзначається значущістю і самостійністю.
У наріжних секціях на першому поверсі — магазини.
Раніше тут був особняк підприємця О. Бродського (1896, арх. М. Артинов), де у 1919 містилася губернська Надзвичайна комісія; після того, як більшовицькі війська 31 серпня 1919 залишили Київ, у саду й гаражі на території садиби було виявлено тіла 121 жертв, закатованих чекістами [574]

Дата побудови
1934-1937 рр., 2004 р. (надбудова)
Охоронний номер
406-Кв
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ МКТ від 07.09.2006 № 747/0/16-06

Є наступні зміни на фасаді
Кондиціонери, Великі вивіски комерційних установ
Дошка "Пам'ятка ..."
1
Текстовий опис стану пам'ятки

Зовні виглядає задовільно. Трохи потертий, але цілком охайний. Є декілька елементив, що псують зовнішній вигляд пам'ятки.

Дата створення
04.06.2013