Житловий будинок 1909, в яком’ містилася явочна квартира підпільно організації «Арсеналець»

Інститутська, 13/4
Історична довідка:

Зведений як прибутковий будинок у стилі раннього модерну. Належав арх. Г. Шлейферу П'ятиповерховий, цегляний, з підвалом тинькований. Складається з двох одна кових Т-подібних у плані секцій не дві квартири, зблокованих під тупим кутом. Центральні частини фасадів позначено двома еркерами гранчастої форми, розміщеними по боках від осі парадного входу, та аттиком криволінійного контуру з тридільним напів- овальним вікном. В оформленні фасадів використано фризові фігурні рельєфи та ліпний орнамент рослинного й геометричного характеру, художній метал в огорожі балконів (під час ремонтних робіт частину декору втрачено). Збереглося оформлення вестибулів, маршових сходів, а також фрагменти металевих піддашків над порталами парадних дверей, виконаних у стилі модерн.
Відзначається раціональністю планувального вирішення, різноманітністю і майстерністю виконання деталей декору, витриманих у традиціях раннього модерну.
Під час окупації Києва у лівому крилі будинку на другому поверсі містилася явочна квартира (тепер № 10) підпільної антифашистської організації «Арсеналець», що діяла у місті з лютого 1941 до серпня 1943. Керували нею робітники заводу «Арсенал» Нестеровський Данило Якович (1888-1943) та Гайцан Микола Іванович (1884 -1943). Складалася з чотирьох підпільних груп (28 осіб). Підпільники друкували і поширювали серед населення Києва, Димерського та Чорнобильського районів Київщини зведення Радінформ- бюро, листівки «Советский голос», рятували мирних жителів від вивезення до Німеччини, організовували диверсії. Організація займалася розвідкою, допомагала партизанам медикаментами тощо. У серпні 1943 Д. Нестеровського і М. Гайцана було заарештовано. Загинули в гестапо.
До революції у будинку проживав доктор медицини Нейолов Михайло Костянтинович, лікар безкоштовної лікарні для чорноробів [572].

Дата побудови
1909 р.
Охоронний номер
173
№ та дата рішення про взяття під охорону

Рішення виконавчого комітету Київської міськради народних депутатів від 21.01.1986 №49

Є наступні зміни на фасаді
Шкляні або пластикові балкони, Кондиціонери, Інше, Супутникові тарілки
Текстовий опис стану пам'ятки

Всї елементи оформлення цілі, будівля зовні виглядає відреставрованою.

Відповідальний волонтер
Кессарійська Катерина
Дата створення
04.06.2013