Ботанічний сад Української сільськогосподарської академії Держагропрому (Національного аграрного університету)

вулиця Генерала Родимцева, 2а
Історична довідка:

У XVII столітті на місці Ботсаду існував хутір Голосіївський (згадка в історичних документах 1617 року). У 1631 році Петром Могилою був закладений монастир Голосіївська пустинь та парк. У 1920 році монастирські володіння було націоналізовано, а в 1922–1923 роках — передано новоствореним сільськогосподарському та лісогосподарському інститутам. Протягом 1925–1932 років відбувалась забудова цієї території комплексом вищезазначених навчальних закладів. Ботанічний сад створено на базі кварталів 7 і 8 Хотівського лісництва Боярської ЛДС та прилеглих земель НАУ. Його історія почалась у 1928 році з моменту заснування дендрологічного саду Київського лісогосподарського інституту. На території 6 га були висаджені екзотичні деревні та кущові види рослин, насіння яких отримували із ботанічних садів та дендраріїв Ленінграду, Ялти, Харкова, Одеси, Ташкента та інших міст. У 1929 році у саду налічувалось вже близько 320 видів дерев'янистих рослин. У створенні наукових колекцій дендрарію брали участь науково-педагогічні працівники: доцент М. М. Ягніченко, професор Н. О. Коновалов, професор В. Шмідт, академік П. Погребняк, академік М. Гришко, Ф. М. Русанов. Міцні зв'язки дендрарію зі спорідненими закладами сприяли тому, що на початок 1941 року його колекції нараховували близько 700 таксонів дерев та кущів.

29 грудня 1988 року ректор Української сільськогосподарської академії, академік Д. О. Мельничук підписав наказ № 410 «Про створення ботанічного саду Української сільськогосподарської академії», згідно з яким до нової структури увійшли землі Боярської лісової дослідної станції і сільгоспакадемії, зайняті плодовим садом, ділянки пасіки, навчально-дослідної лабораторії конярства.

Статус Державного ботанічного сад отримав згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР від 13.02.1989 р. № 53, а у 1992 році набув статусу Ботанічного саду загальнодержавного значення (Постанова Верховної Ради України від 16.06.1992 р. № 2457-ХІІ).

Загальна площа ботсаду - 47,5 га.

Ботсад є науково-дослідною, освітньою, природоохоронною установою. Його дослідження спрямовані на вирішення проблем інтродукції та акліматизації деревних рослин, дендрології та лісової селекції, зеленого будівництва. Тут створена насіннєва база перспективних для лісового господарства рослин, що використовуються для наукових досліджень та навчання студентів.

На жаль, від парку та саду, закладених Петром Могилою та його послідовниками, нічого не залишилось. Але попри це, територія ботсаду НАУ має великий історико-культурний потенціал, з огляду на історію цієї місцевості та наявності на ній збережених та відтворюваних пам’яток - починаючи від комплексу Голосіївської пустині і закінчуючи комплексом Сільськогосподарської академії (1925-1932), який є яскравим прикладом архітектури 1920-30-х років.

використано інформацію з сторінок :

http://esu.com.ua/search_articles.php?id=37445

http://wek.kiev.ua/uk/Ботанічний_сад_Національного_аграрного_університету

https://nubip.edu.ua/node/10292

https://uk.wikipedia.org/Ботанічний_сад_Національного_університету_біоресурсів_і_природокористування_України

Дата побудови
1928 р.
Охоронний номер
б/н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Постанова Ради Міністрів УРСР від 13.02.1989 №53

Текстовий опис стану пам'ятки

Загальний стан па'ятки добрий. Нещодавно проведено ремонт з впорядкуванням теріторії, зроблено новий вхід

Відповідальний волонтер
mc_Load
Дата створення
17.10.2016