Фонтан Київського водогону

Франка Івана пл.
Історична довідка:

Один із знаменитих фонтанів заводу Олексія Термана, що прикрашають Київ з кінця 19 ст. Вилитий з чугуна за проектом архітектора О.Шилє. Форма фонтанe нагадує чашу квітки, закріплену на чавунної ніжці. На стовбурі вказано рік установки і назва заводу. Фонтан прикрашений маскаронами. Підстава фонтану прикрашають чотири левових голови, з пащ яких ллється вода, а на самій чаші розташовані чотири декоративні елементи у вигляді людських осіб, з рота яких також б'є вода.

Серед старовинних фонтанів Києва особливо відома і популярна серія однакових чавунних водограїв, відлитих більше ста років тому. Але спершу переступимо в 70-ті роки 19 століття, коли Київська Міська Дума дала добро на будівництво першого централізованого водопроводу Києва. Згідно з договором, Київське Товариство водопостачання повинно було не лише спорудити водогін, а й встановити фонтани у місті. На засіданні міської думи 16 вересня 1871 року були затверджені місця для двох перших фонтанів — на Царській (Євопейській) та Хрещатицькій (Майдан Незалежності) площах. Пізніше затвердили місця для решти фонтанів: на Театральній площі, на Подолі біля Гостинного двору; на Михайлівській та Бессарабській площах.
 Зрештою фонтан на Михайлівській площі не побудували, а постановили, щоб його будівництво перенесли на Софіївську площу.
При обговоренні проекту фонтану на Театральній площі хтось висловився, що шум «буде глушити музику і гру на сцені». На це зауваження Донат письмово дав відповідь, мовляв, «водоспад фонтану не дає шуму», і в інших містах біля театрів завжди ставлять фонтани”.
 Не все, що задумувалося, було виконано, але під кінець ХІХ ст. З'явилися фонтани біля Золотих воріт, Маріїнського палацу, в сквері біля сучасного театру їм. І Франка та на нинішній площі Льва Толстого .
Усі фонтани відливалися в Києві, на заводі Термена. Вартість кожного з них, з установкою, фарбуванням і пристроєм бетонного басейну, сягала 6 тис. руб.
Першу трійку серії так званих “близнюків” склали фонтани 1899 р: біля Золотих воріт , у Царському саду та на Караваївській площі .
 А решта фонтанів з'явилися в 1900-1901 роках: Один — в Маріїнському парку, інший — на Софійській площі .
Ці фонтани не тільки прикрашали вулиці і площі, парки і сквери. Вони служили і чисто для практичних потреб. Усі охочі могли брати з них воду для побутових потреб, сплачуючи на користь водопровідного товариства по копійці за кожні шість відер. Або приводити худобу на водопій — по копійці з голови. Черпати воду кухлем для пиття будь-хто міг абсолютно безкоштовно.
Ото ж було встановлено шість однакових фонтанів: в сквері біля сучасного театру їм. І Франка, біля Золотих воріт, у Царському саду, на Караваївській (площа Льва Толстого) площі, в Маріїнському парку та на Софійській площі.

Дата побудови
1898 - 1900 р.
Охоронний номер
№442/9
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ Міністерства культури і туризму
України від 15.04.2008 № 424/1/16-08
Пам’ятка науки і техніки

Текстовий опис стану пам'ятки

Один із знаменитих фонтанів Термана. Стан нормальний. Діючий.

Відповідальний волонтер
Марія Ковальчук
Дата створення
03.06.2016