Декоративний ансамбль дитячої бібліотеки

Бауманська вул. 62
Історична довідка:

1 січня 1967 р. на базі районної бібліотеки для дітей ім. М. Коцюбинського Московського району м. Києва було створено Державну республіканську бібліотеку для дітей (ДРБ для дітей) (наказ Міністра культури УРСР № 185 від 27.08.1966 р. та постанова Ради Міністрів України № 558 від 22.07.1966 р. «Про створення Державної республіканської бібліотеки для дітей»).

За час свого існування НБУ для дітей декілька разів змінювала назву: у 1978 р. бібліотеці присвоєно ім'я Ленінського комсомолу, з 1993 р. — Державна бібліотека України для дітей, з 2 жовтня 2003 р. — Національна бібліотека України для дітей (указ Президента України № 1142/2003).

У 1976 р. на кооперативних засадах з Київським механічним заводом ім. Антонова розпочалося будівництво вбудовано-прибудованого приміщення бібліотеки (згідно з рішенням Київської міської Ради депутатів трудящих № 1651 від 16 жовтня 1972 року). Оригінальний проект головного архітектора М. П. Будиловського і архітектора І. А. Цейтліної до деталей врахував пропозиції директора бібліотеки А. С. Кобзаренко.  Оформлювали інтерьєри бібліотеки відомі художники та скульптори. Витвори з кераміки — панно «Першодрукарі», кімнату казок, фонтан з квітами у вестибюлі бібліотеки — створила скульптор-кераміст О. Рапай, маленького Кобзаря - скульптор Роман Чайковский, металеві кованки і кольоровий вітраж — художник О. Миловзоров, гобелен ручного ткацтва — С. Кравченко та Є. Кравченко, арку при вході в бібліотеку з портретами видатних письменників миру та бронзову скульптуру хлопчика-читача з книжкою — Б. Довгань.

26 грудня 1978 р. ДРБ для дітей ім. Ленінського комсомолу отримала нове приміщення за адресою: м. Київ, вул. Баумана, 60.

На момент відкриття фонд ДРБ для дітей становив 31 тис. прим. книг, отриманих від районної бібліотеки для дітей ім. М. Коцюбинського. Для подальшого поповнення фондів використовувалися традиційні джерела комплектування — Київський обласний бібліотечний колектор, книжкові магазини, агентство «Союздрук». Важливим кроком для формування фонду бібліотеки був наказ Міністерства культури УРСР № 185 від 27.08.1966 р, за яким Республіканська бібліотека УРСР ім. КПРС безкоштовно передала їй документи для учнів 1–8 класів і мала й надалі передавати як безкоштовні, так і платні всесоюзні та республіканські обов'язкові примірники дитячої книги. Суттєво вплинула на кількісний та якісний склад фондів безкоштовна передача в 1979 році Центральною науковою бібліотекою АН України 70 тис. прим. видань дитячої літератури за 1930—1970 рр. українською, російською та іншими мовами. Значна частина цієї літератури (11 тис. прим.) склала основу фонду рідкісної книги.

Станом на 01.01.2014 р. фонди бібліотеки нараховують 523,76 тис. прим. книг, періодичних видань, аудіовізуальних матеріалів, у тому числі понад 18 тис. книг мовами народів світу. Унікальну колекцію рідкісних і цінних видань становлять 15,823 тис. прим., з них книг — 13,605 тис. прим. та 2,218 тис. періодичних видань. Для зручності користування видання у фонді умовно об'єднано в окремі колекції: «україніка», російські видання, інші зарубіжні видання. Крім того, фонд можна представити і за окремими періодами, в кожному з яких є свої перлини. Найдавнішою у фонді є українська книга «Байки», що побачила світ у Львові у 1864 році. Вартими уваги є одна з перших українських читанок Т. Хуторного, що вийшла в Києві у 1883 р., перші дитячі видання творів Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українки, О. Пчілки, Б. Грінченка, С. Черкасенка, Д. Мордовця та ін. Період 1920–40 рр. представлений творами О. Олеся, А. Чайківського, М. Вороного, М. Підгірянки, А. Лотоцького, В. Гренджі-Донського. Н. Забіли, О. Іваненко, доповненими і збагаченими яскравими ілюстраціями П. Лапіна, Б. Крюкова, І. Кисіля, Є. Рачова та ін.

У фонді є зібрання книг мовами оригіналів видатних письменників Великобританії, Німеччини, Польщі, Росії, США, Франції. Це твори Ж. Верна, Дж. Лондона, Е. Сетон-Томпсона, О. Дюма, Р. Стівенсона, К. Чуковського, С. Маршака, та ін. Найбільшу цінність представляють — найстаріша книга фонду — твір Д. Локка «O edukacyi dzieci» «Про виховання дітей» (1801) польською мовою; перше видання «Морського вовка» Дж. Лондона з його помітками (Нью-Йорк, 1904), а також книги, ілюстровані класиками англійської та американської книжкової графіки К. Грінауей, У. Крейном, Р. Колдекоттом. Найдавніше видання російською мовою — книга О. О. Ішимової «История России в рассказах для детей» (1837). У фонді НБУ для дітей є видання, що збереглися в країні в єдиних примірниках.

На початку 90-х років бібліотека активно почала впровадження інформаційних технологій: з січня 1993 ведеться електронний каталог (доступний також в віддаленому доступі); з 1999 р. функціонує офіційний сайт бібліотеки. Бібліотека створює власні електронні ресурси як для дітей так і для організаторів дитячого читання (батьків, вчителей, педагогів). Електронна біблиотека знайомить дітей з повнотекстовими виданнями кінця 19- першої половини 20ст. Електронний ресурс «Краща література юним читачам» КЛЮЧ допомагає отримати інформацію о нових та позабутих книгах, виданих в Україні, познайомитисьь з письменниками та художниками-ілюстраторами, які посвятили свій талант дитячій литературі. В аудіобіблиотеці «Почитайка» можна прослухати книги, які читали в дитинстві мами та папи теперішніх читачів . Бібліотека представлена в соціальных мережах: «НБУшка» (неофіційний сайт бібліотеки), «Маленький Читайлік» (блог для дітей 9-10 років), «Психолог у бібліотеці» (блог для дітей та їх батьків),«BiblioTemaTV» (відеоблог бібліотеки), група бібліотеки в ВК та ФБ.

Було використано интернет сторінки :

https://uk.wikipedia.org/wiki/Національна_бібліотека_України_для_дітей

https://www.livelib.ru/library/12,

http://alyoshin.ru/Files/publika/logvin_kyiv/logvin_kyiv_12.html

http://mik-kiev.livejournal.com/68235.html

Дата побудови
1982р.
Охоронний номер
б/н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ Головного управління охорони культурної спадщини від 25.06.2011 № 10/38-11

Текстовий опис стану пам'ятки

Загальний стан пам,ятки задовільний

Відповідальний волонтер
mc_Load
Дата створення
01.07.2016