Особняк Козаровського О. Л., 1910

Багговутівська, 14
Історична довідка:

Довідка попереднього волонтера (2013 р.):

У глибині ділянки. Споруджений як приватний особняк полковника у відставці О. Козаровського, до якого ділянка перейшла від полковника В. Бенсона. За місцевими переказами, будинок належав родині київських купців Чоколових. Зі встановленням радянької влади особняк націоналізовано, у 1920-х рр. тут містився дитячий будинок № 28, з 1927 — клуб заводу «Укркабель».

Двоповерховий з напівповерхом, цегляний, тинькований, у плані прямокутний, розкритий вікнами на всі чотири сторони світу.

Фасади асиметричні, підпорядковані внутрішній тектоніці й декоровані в стилі пізнього модерну. В центрі східного, бічного відносно вулиці фасаду розміщено великий ризаліт парадного входу з ґанком та відкритою терасою (на рівні другого поверху). До дверей ведуть широкі бетонні сходи з бетонним огородженням у давньогрецькому стилі. Великі вікна на цьому фасаді декоровано ліпленим каштановим листям. Над вікнами бельетажа з південного та частково зі східного й західного боків — широке сонцезахисне опасання в дусі модерн. На північно-східному наріжжі розміщено веикий, енергійно поданий картуш (раніше, можливо, — з ініціалами господаря), фланкований алегоричними постатями — чоловіка з довгим мечем та жінки. Певно, це мало символізувати фах власника, який був військовим. Західна межа садиби, вздовж якої розміщено споруду, зумовила заглиблення для вікон між двома глухими торцями-ризалітами. У південно-західній частині особняка містяться внутрішні чорні сходи, освітлені невеликими віконцями. На північному вуличному фасаді — великі, з гарним модерністичним заповненням, високі вікна. Під час пристосування особняка під клуб прибудовано кінопроекційну, додатковий вхід з широким ґанком з боку вулиці, що зорово зіпсувало цікаву пам'ятку. Всі приміщення згруповано довкола центральних чотиримаршових сходів, освітлених скляною стелею, де частково ще збереглося заповнення зі склоблоків — прогресивного будівельного матеріалу поч. 20 ст. Сходи прикрашають ковані огородження, оздоблені накладними штампованими крилами птахів та завершені зручним дубоим поруччям.

В інтер'єрах подекуди збереглися ліплені карнизи та розетки в стилі модерн. Приміщення частково переплановані й обладнані для потреб клубної роботи.

Споруда — цінний зразок київського особняка, спорудженого у стилі модерн.

Будівля стоїть окремо серед навколишньої забудови, переважно пізнішого часу. З боку вулиці — широкий підхід до пам'ятного знаку працівникам заводу «Укркабель», загиблим під час Великої Вітчизняної війни.

Дата побудови
1910 р.
Охоронний номер
без номера
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ Головного управління охорони культурної спадщини від 25.06.2011 № 10/38-11 архітектура та містобудування, монументальне мистецтво

Вид пам'ятки
Щойно виявлений об'єкт культурної спадщиниПам'ятка місцевого значення
Тип пам'ятки
Пам'ятка монументального мистецтва, Пам'ятка містобудування, Пам’ятка архітектури
Текстовий опис стану пам'ятки

Будівля у гарному стані, після реставрації, збережено елементи оформлення, порушень не виявлено. Наразі в будівлі знаходиться комерційна клініка, вхід та подвір'я огорожені.

Відповідальний волонтер
Юлія Козицька
Дата створення
19.05.2013