Льох пороховий в Олексіївському бастіоні

Лаврська вул. 26 (Мазепи Івана вул. 46)
Історична довідка:

Пороховий льох в Олексіївському бастіоні – один з порохових складів на території Печерської фортеці, що збереглися. Розташований усередині бастіону на вул. Мазепи 46. Збудований у 1783 р. за типовим проектом М. І. Кутузова. Після прокладання нового шляху у 1981 р. набув важливої ролі у формуванні забудови вулиці.

Для зберігання пороху у Києво-Печерській фортеці було збудовано кілька дерев’яних і цегляних льохів. Дерев’яні льохи були уСеменівському бастіоні, в куртині поміж Спаським і Павлівським бастіонами, цегляний і дерев’яний – у Павлівському бастіоні. Однотипні цегляні льохи, споруджені за затвердженим у 1768 р. проектом невідомого інженера, містилися в Олексіївському, Кавалерському, Успенському бастіонах, а також у межах ближнього ретраншементу (окрім першого, не збереглися). Існування льохів створювало постійну загрозу вибуху, який міг пошкодити Києво-Печерську лавру, у зв’язку, з чим ченці неодноразово зверталися до урядовців. Лише 1885 р. вирішилося питання про перевезення пороху до льохів у Звіринецькому укріпленні, споруджених у 1886-1887 рр.

Будівля одноповерхова, цегляна, у плані прямокутна (31×12 м), двокамерна, заглиблена в землю. Стіни (завтовшки 1,5 м) зміцнено 16-ма контрфорсами. У кладці влаштовано канали і продухи для вентиляції та відведення порохових газів. Розділені товстою стіною вхідна й основна (для зберігання пороху) камери перекрито спільним цегляним склепінням, яке у поперечному перетині має параболічні абриси (прогін 8,7 м). Дах двосхилий, залізний, переходить у покриття контрфорсів. Це одна з найдавніших монументальних пам’яток військово-оборонного зодчества Києва. До 80-х рр. ХІХ ст. використовувався за прямим призначенням, потім – для різних господарських потреб. У 1979–1980 р. погріб було розчищено і досліджено. Архітекторами В. Шевченко і Ю. Лосицьким з інституту “Укрпроектреставрація” було розроблено проект реставрації споруди. Під керівництвом архітектора М. Левчука будівельниками тресту “Укрторгбуд” будівлю було пристосовано під кав’ярню “Київресторантресту”. Нині тут розміщений тематичний ресторан “Царське село”.

Дата побудови
1755 -1783 рр.
Охоронний номер
№182
№ та дата рішення про взяття під охорону

Рішення виконавчого комітету Київської міськради народних депутатів від  21.01.1986 № 49 пам`ятка архітектури

Дошка "Пам'ятка ..."
1
Текстовий опис стану пам'ятки

Пам`ятка у задовільному стані.

Відповідальний волонтер
Мартинюк Окасана
Дата створення
24.10.2016