27, Жилий будинок, в якому у 1903-1905 рр. мешкав Шолом-Алейхем; Садиба міська, в якій проживав Шолом-Алейхем

Саксаганського, 27
Історична довідка:

Садиба складається з головного будинку (№ 27) на червоній лінії за­будови вулиці та флігеля (№ 27-б) у глибині подвір'я.

Головний будинок спо­руджено у садибі, що на той час нале­жала домовласниці Е. Хржановській. П'ятиповерховий з підвалом, цегляний, пофарбований (перший поверх тинь­кований), у плані прямокутний, одно­секційний. Перекриття пласкі, дах дво­схилий, з бляшаним покриттям.

Оздоблений у стилі історизм з елемен­тами неоренесансу. В опорядженні го­ловного фасаду застосовано колони коринфського ордера (у порталі, в обрамленні вікон третього і п'ятого поверхів), ліплений (орнаментальний і скульптурний) та цегляний декор. Си­метрична композиція фасаду сформо­вана трьома розкріповками, виділени­ми лопатками й фігурними аттиками, з яких тридільний центральний аттик під лучковим фронтоном включає два аркові слухові вікна, прямокутні бічні й круглі прорізи, окреслені виступними архівольтами. На бічних розкріповках влаштовано балкони, на правому фланзі — проїзд на подвір'я.

Парадний вхід у будинок у вигляді широкого аркового отвору з декоративним зам­ковим каменем фланковано коринф­ськими напівколонами, нижні частини фусту яких прикрашає ліплення. Пло­щину центральної розкріповки над входом оздоблено масивними консоля­ми з маскаронами на картушах і розет­ками.

На рівні другого поверху обабіч осі портала розташовано ескедри зі встановленими в них скульптурними жіночими постатями. Вікна здвоєні, на першому-четвертому поверхах пря­мокутні, на п'ятому — аркові. Оздоблення кожного з поверхів має відмін­ний характер. Фасад, звернений у бік подвір'я, значно спрощений, з одним ризалітом у центрі, розкреслений гур­тами. Вікна і балконні двері прямо­кутні.

Споруда — характерний для свого часу прибутковий будинок з квартирами, розрахованими на мешканців серед­нього достатку.

Садиба — цікавий зразок забудови ділянки поч. 20 ст. з різними за стиля­ми будівлями.

В 2-й пол. 1903 — 1-й пол. 1905 у квар­тирі № 4 на другому поверсі головного будинку № 27 проживав Шолом-Алей- хем (справж. — Рабинович Шолом Нохумович; 1859—1916) — письменник. У цей період активно займався літератур­ною та громадською діяльністю. Звідси, зокрема, вів переговори з письменни­ком Л. Толстим з приводу участі остан­нього у літературному збірнику, при­бутки від якого призначалися на допо­могу жертвам єврейського погрому 1903 у Кишиневі. Листування з Л. Тол­стим стало причиною встановлення за помешканням Шолом-Алейхема полі­цейського нагляду.

1988 на фасаді будинку встановлено меморіальну бронзову дошку з горель­єфним портретом письменника на тлі рельєфного зображення сцен з єврей­ського життя (ск. В. Медведєв, арх. А. Милецький).

Дата побудови
1900 р.
Охоронний номер
б/н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ Головного управління охорони   культурної спадщини від 25.09.2006 № 53 - архітектура

Є наступні зміни на фасаді
Шкляні або пластикові балкони, Кондиціонери, Великі вивіски комерційних установ
Інші меморіальні дошки
1
Текстовий опис стану пам'ятки

Наявні 2 адресні таблички: Саксаганського, 27 (стара) та лайтбокс Саксаганського, 27-А (нова).

Відповідальний волонтер
Ірина Писанчин, Л. Щегельська
Дата створення
01.12.2015