44, Будинок, в якому в період тимчасової німецько-фашистської окупації м. Києва (1941-1943 рр.) знаходився Радянський райком ЛКСМУ; Садиба 19 ст.

Саксаганського, 44
Історична довідка:

Зай­має суміжні рядові ділянки, скла­дається з двох фасадних будинків на червоній лінії забудови вулиці (№44 і 44-е) та флігелів (№ 44-б, 44-в, 44-г) у глибині подвір'я.

Історія садиби відома з серед. 19 ст., коли вона належала ко­лезькому асесору В. Стишинському і мала забудову, характерну для Києва цієї доби. До неї входили малоповер­хові цегляно-дерев'яні будинки, значну частину ділянки займали сад і подвір'я. З того часу зберігся фасадний будинок № 44-е.

В кін. 1890-х рр., у період будівельного підйому, дочка поперед­нього власника О. Стишинська, яка володіла майном з 1896, оновила забу­дову, спорудивши два прибуткові бу­динки (№ 44 і 44-б), виконані за майже ідентичними проектами арх. А.-Ф. Краусса. Після зведення їх на ділянці утво­рилися два послідовно розташовані по­двір'я, найвіддаленіше з яких займали господарські малоповерхові споруди, що збереглись у значно перебудовано­му вигляді й не мають архітектурної цінності (№ 44-в, 44-г).

Після закін­чення будівництва О. Стишинська не змогла розрахуватися з кредиторами і в 1900 майно описали за борги. 1901 на публічних торгах домоволодіння при­дбав купець 2-ї гільдії М. Фальберг, який залишався його власником до 1910-х рр.

Чотириповерховий з цокольним напів-поверхом, цегляний, пофарбований, односекційний, у плані Т-подібний, з дворовим розвиненим ризалітом чор­них сходів. Перекриття пласкі, дах двосхилий, з бляшаним покриттям. Кожний поверх призначався для двох великих квартир з двобічним коридор­ним плануванням.

Оздоблений у стилі історизм з викори­станням ренесансно-барокових дета­лей. Композиція головного фасаду си­метрично-осьова, підкреслена трьома розкріповками, з яких бічні завершено трикутними фронтонами, центральна, зі входом у парадну сходову клітку — лучковим фронтоном. Вертикальність членування доповнюють лопатки пер­шого—другого поверхів і модифіковані пілястри третього—четвертого повер­хів. Вікна прямокутні, крім верхнього аркового прорізу в центрі фасаду. Цег­ляний декор доповнюють ліплені дета­лі — замкові камені, фільонки тощо. Насиченість декору зростає догори.

Вікна другого поверху оформлено пла­скими лиштвами й клинчастими зам­ковими каменями, вікна третього по­верху — надвіконними фільонками з рослинним орнаментом, окремі вікна четвертого поверху — трикутними сан­дриками. Вікна розкріповок на рівні третього поверху акцентовано замко­вими каменями у вигляді чоловічих маскаронів. У лівій частині будинку влаштовано проїзд на подвір'я, над яким в антресолях розміщено помеш­кання (колишня двірницька). Дворовий фасад має спрощений декор, змодельований у цеглі.

У вестибулі та в парадній сходовій клітці збереглося первісне покриття підлоги візерунчастою керамічною плиткою та огородження двомаршових сходів з волютоподібними арабес­ками.

Садиба являє інтерес з погляду цілісно­го містобудівного утворення, історія формування якого простежується з серед. 19 ст.В садибі проживали відомі діячі науки та культури, громадсько-політичного життя.

У 1902—03 рр. у квартирі № 24 будинку № 44 — Грушевський Олександр Сер­гійович (1877—1943) — історик, літера­турознавець, етнограф, діяч україн­ського національного руху. Рідний брат М. Грушевського. Під час проживання у цьому будинку готувався до скла­дання іспитів на ступінь магістра російської історії в Київському універ­ситеті, працював над монографією «Нариси історії Турівського князів­ства». Пізніше мешкав на вул. Паньківській, 9.

1900—09 в квартирі № 8 будинку (№ 44) — Шульгин Яків Миколайович (літ. псевд. — Л. Ч., Я. Ш., Любчин чо­ловік; 1851—1911) — історик, педагог, громадсько-культурний діяч. Випуск­ник Київського університету (1874, учень В. Антоновича і М. Драгоманова), де прилучився до діяльності Старої Громади. 1874 заарештований, висла­ний на чотири роки у Красноярськ, пізніше працював контролером Єлисаветградського відділення банку. У кін. 1899 повернувся у Київ.

З жовтня 1901 — викладач історії і російської мови у приватній чоловічій гімназії Г. Валькера, секретар педагогічної ради в ній. У червні 1903 переведений учите­лем російської мови у Першу гімназію, де працював до кінця життя. Був дійсним членом Наукового товари­ства ім. Т. Шевченка у Львові, один із засновників і секретар Українського наукового товариства в Києві, член Історичного товариства Нестора-літписця. Співробітничав з журналами «Киевская старина», «Записки НТШ», «Літературно-науковий вістник». До­сліджував історію Лівобережної Украї­ни 2-ї пол. 17—18 ст., зокрема, най­більше гайдамацьке повстання на Пра­вобережній Україні — Коліївщину. Пізніше мешкав на вул. Монастир­ській, 9 (тепер вул. М. Пимоненка; будинок не зберігся).

Тут зростали сини Я. Шульгина, імена яких залишилися в українській історії. Шульгин Володимир Якович (1894— 1918) — громадський діяч. Під час на­вчання у Київському університеті ство­рив Українську студентську громаду. 1917 член УЦР, завідувач її інформа­ційного бюро. В січні 1918 доброволь­цем вступив до 1-ї сотні Студентського куреня, загинув у бою з російськими більшовицькими військами під Круга­ми. Під час проживання у цьому будин­ку навчався в Першій гімназії.

Шульгин Олександр Якович (1889— 1960) — історик, публіцист, громад­ський, політичний діяч, за Української Центральної Ради — член УЦР і Малої Ради, ЦК УПСФ, генеральний секре­тар міжнаціональних справ (липень 1917 — січень 1918), за Української Держави — член Міністерства закор­донних справ, посол у Болгарії, на еміграції довгий час — міністр за­кордонних справ, професор УВУ і Українського високого педагогічного інституту в Празі, в 1929—39 голова Головної Української еміграційної ра­ди, 1939—40 голова уряду УНР в екзилі, 1946—60 засновник і голова Україн­ського академічного товариства в Па­рижі.

Під час проживання в цьому будинку навчався в Першій гімназії. 1906 подав директорові вимогу про вивчення в ній української мови. Після закінчення гімназії зі срібною медаллю 1908 всту­пив до Санкт-Петербурзького універ­ситету, де спочатку навчався на природничому, з 1910 — на історико-філо- логічному факультеті, брав активну участь у діяльності Української гро­мади, співробітничав з журналом «Украинская жизнь». 1901 у квартирі № 25 мешкав письмен­ник С. Бердяєв.

1941—43 під час нацистської окупації Києва квартира № 12 будинку № 44 була явочною для Радянського під­пільного райкому ЛКСМУ (хазяйка В. Терещенко), який очолював Г. Синицин — студент Гідромеліоративного інституту (містився на вул. Рейтар­ській, 37). До складу райкому входили Пасько, О. Подласов, В. Снітко, Терещенко. Райком мав зв'язок з Київським підпільним міськкомом КП(б)У.

Підпільники записували і роз­повсюджували передачі Радінформбюро, брали участь у врятуванні молоді від вивезення до Німеччини, створили молодіжні підпільні групи в міському управлінні водогінної мережі (5 осіб), на поліграфічній фабриці (7 осіб) і теп­лоелектроцентралі (11 осіб), у гідро­меліоративному та медичному інститу­тах. У травні 1942 за доносом зрадників Г. Синицина і В. Снітка заарештували. Підпільний райком очолив О. Под­ласов. Внаслідок перепланування бу­динку меморіальна квартира не збе­реглася.

1975 на фасаді будинку № 44, праворуч від проїзду на подвір'я, в пам'ять про розміщення явочної квартири Радян­ського підпільного райкому ЛКСМУ встановлено меморіальну дошку з чор­ного граніту з анотаційним написом.

Будинок — типовий зразок забудови міста кін. 19 ст.

Дата побудови
1898 р.
Охоронний номер
б/н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Рішення Київського міськвиконкому від 30.07.1984 No 693

Наказ Головного управління охорони культурної спадщини від 25.09.2006 Nо 53

Вид пам'ятки
Щойно виявлений об'єкт культурної спадщиниПам'ятка місцевого значення
Тип пам'ятки
Пам’ятка історії, Пам’ятка архітектури
Є наступні зміни на фасаді
Шкляні або пластикові балкони, Кондиціонери, Великі вивіски комерційних установ
Дошка "Пам'ятка ..."
1
Інші меморіальні дошки
1
Текстовий опис стану пам'ятки

Балкони руйнуються. Під балконами натягнута металева сітка.

Адресний лайтбокс Саксаганського 44-А

Відповідальний волонтер
Ірина Писанчин, Л. Щегельська
Дата створення
01.12.2015