Житловий будинок, 1899-1900 рр.

П. Сагайдачного, 8
Історична довідка:

Майже весь квартал охоплювало борошномельне підприємство Бродських. Го­ловні виробничі споруди розміщувалися на Боричевому узвозі та в середині кварталу; на розі вулиць Набережно- Хрещатицької й Ігорівської та Ігорівської і П. Сагайдачного розташовувалися триповерхові будинки, в яких перші поверхи використовувались у підприємницьких справах, верхні були відведені під житло. В останній третині 19 ст. власником будинку був комерційний радник Л. Бродський. За своїми мистецькими особливостями будинок нагадує витвори київського міського арх. М. Самонова, за проек­том якого зведено, зокрема, будинок № 22 на цій же вулиці.

Триповерховий з підвалами та напівпідвалом (з боку вул. Ігорівської), цегляний, пофарбований, у плані утворює каре. Проїзд до внутрішнього замкненого подвір'я — з боку вул. Ігорівської. Складається з кількох секцій, з яких головна (вул. П. Сагайдачного) первісно мала один під'їзд з парадним і чорним входами й внутрішнє коридорне планування (нині має кілька входів). Перекриття над підвалами склепінчасті, міжповерхові — пласкі по балках. Дах двосхилий, з бляшаним покриттям.

Оздоблений у стилі історизм з рисами неоренесансу із застосуванням цегляного й ліпленого декору. Вуличні фасади вирізняються ритмічною ярусною побудовою з акцентами у вигляді дво- й одновіконних розкріповок, увінчаних аттиками з круглими слуховими віконцями та лучковими напівфронтонами. Площини стін членуються широкими вікнами-вітринами (перший поверх), видовженими прямокутними та арко­вими вікнами, згрупованими здебільшого парами. Міжвіконня другого поверху прикрашено пілястрами тосканського ордера, третього — коринфського. В опорядженні фасадів використано профільовані карнизи, зубчасті та орнаментальні фризи, ліплені зам­кові камені, капітелі й гірлянди. Дворові фасади вирішено стриманіше, в їхньому оформленні використано міжповерхові гурти, площинні віконні лиштви з сандриками на третьому поверсі та зубчастим обрамленням у підвіконній частині на другому поверсі Доповнюють декор фасадів ковані балконні ґрати рослинного рисунка. Споруда — характерний зразок прибуткового будинку Подолу 2-ї пол. 19 ст.

Тепер на першому поверсі офіси, магазини та аптека, на другому та третьому поверхах житлові приміщення та офіси, у напівпідвалі кафе [1270].

 

Дата побудови
1899-1900 рр.
Охоронний номер
№ 547-Кв
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ Міністерства культури і туризму України від 13.07.2009 No 521/0/16-09 Пам’ятка архітектури та містобудування 

Тип пам'ятки
Пам’ятка історії, Пам'ятка містобудування
Є наступні зміни на фасаді
Кондиціонери, Великі вивіски комерційних установ
Дошка "Пам'ятка ..."
1
Текстовий опис стану пам'ятки

Будинок в поганому стані, по фасаду цвіль і пліснява. Будинок потребує капітального ремонту.

 

Відповідальний волонтер
Павло Гальченко
Дата створення
20.06.2013