Житловий будинок співробітників ЦК КП(б)У 1935, в якому проживав Бойченко О. М.

Грушевського, 9
Історична довідка:

Житловий будинок співробітників ЦК КП(б)У 1935, в якому проживав Бойченко О. М. (архіт., іст.). Вул. М. Грушевського, 9. Напроти в'їзду до Микільської брами Київської фортеці, одним фасадом повернутий до Марийського парку, другим — до вул. М. Гру-шевського. Зведений за проектом арх. О. Бекетова.

П'ятиповерховий, цегляний, наріжний, з неоднаковими крилами, семисекційний, з дво-, три-, чотири- і п'ятикімнатними квартирами. Кожна сходова клітка має входи з двору і з вулиці. Прийнято конструктивну систему поздовжніх несучих стін. Перегородки та пере-криття дерев'яні. На першому поверсі у наріжній частині будинку розміщено магазин. Об'ємно-планувальне вирішення ґрунтується на композиційному виділенні округлого наріжного об'єму, що з'єднує крила під кутом менше 90°. Його значущість доповнюється ступінчастим вежоподібним завершенням зі шпилем, іншим типом вікон і балконів. Характерну для житлових будинків цього періоду ярусність фасадів підкреслено горизонтальними тягами і карнизом великого виносу. При всій цілісності й підпоряд-кованості головного фасаду його наріжному центру спостерігається певна самостійність у вирішенні просторово виділених площин по центральній осі фасадів крил — створення окремого композиційного ядра у вигляді накладних величезних портиків. Вони вирізняються прорисовкою елементів та деталей, що пояснюється різною містобудівною значущістю фасадів. По вул. М. Грушевського портик поглинає майже всю площину фа-саду, надаючи житловому будинку урочистого монументального характеру. На фасаді крила вздовж парку портик видається більш масштабним і логічним, чому сприяє заміна напівколон розкріповками — основним ритмічним мотивом головного фасаду. Дворові фасади позбавлені декору і відповідають планувальній структурі будинку. Фасади покрито теразитовим тиньком, що відзначається тонким моделюванням кольору і фактури поверхні стін. Внутрішнє планування будинку збережено. Як в усій композиції, так і в стилістиці архітектурних елементів та деталей відбилося прагнення автора до творчого застосування прийомів класицистичної архітектури.
1944 -50 у квартирі № 7 на третьому поверсі жив Бойченко Олександр Максимович (1903—50) — письменник, комсомольський діяч, генеральний секретар ЦК ЛКСМУ (1930—32). З 1931 прикутий тяжкою хворобою до ліжка. З 1937 працював у київському видавництві «Молодий більшовик». Автор повісті-трилогії «Молодість»), присвяченої комсомольцям України 20-х рр. 1959 на фасаді будинку встановлено меморіальну дошку з червоного граніту з бронзовим барельєфним портретом О. Бойченка (ск. В. Оснач, арх. І.Шмульсон) [443].

Дата побудови
1935 р.
Охоронний номер
185
№ та дата рішення про взяття під охорону

Рішення виконавчого комітету Київської
міськради народних депутатів від
21.01.1986 № 49 пам'ятка архітектури


Рішення виконавчого комітету Київської
міськради народних депутатів від
27.01.1970 № 159 пам'ятка історії

Тип пам'ятки
Пам’ятка історії, Пам’ятка архітектури
Є наступні зміни на фасаді
Шкляні або пластикові балкони, Кондиціонери, Великі вивіски комерційних установ
Дошка "Пам'ятка ..."
1
Інші меморіальні дошки
1
Текстовий опис стану пам'ятки

в цілому виглядає ормально, але є чисельні зашкленя балконів, кондиціонери, супутникові тарілки

Відповідальний волонтер
кабакова
Дата створення
03.06.2013