Садиба 1897-98, в якій проживав і працював Бурвассер Г. X.

Червоноармійська, 10, 10б
Історична довідка:

У кінці 19 століття трикутна у плані ділянка належала купцю Г. Фалеру (Пфалеру), який успадкував її від батька – засновника меблевої торговельної фірми й фабрики у Києві (1834). Дозвіл на побудову триповерхових будинку з підвалом та флігеля було видано в грудні 1897. Нагляд та керівництво будівництвом здійснював технік А.-Ф. Краусс. 
Більша частина забудови використовувалася під житло. Флігель у другому внутрішньому дворі займали склади та столярна майстерня. У фасадному будинку в трьох великих залах другого поверху містився меблевий магазин. Сім'я Фалерів проживала у великій шестикімнатній квартирі на другому поверсі флігеля (10-б). Згодом будинки перейшли до комунальної власності. Перший поверх головного будинку вико-ристовувався під магазини та установи. До 2006 здійснено ремонтно-реконструкційні роботи з пристосуванням приміщень під банк.
Г о л о в н и й б у д и н о к (№ 10). Триповерховий з підвалом, цегляний, тинькований, у плані Г-подібний, з тупим наріжжям. Дах двосхилий. Перекриття пласкі. Внутрішнє розташування дворядне, з кількома сходовими клітками. Головні входи – з боку вулиці. У крилі, прилеглому до будинку № 12, наскрізний проїзд на подвір'я.
Обидві частини головного фасаду рівноцінні за значенням і мають ідентичне архітектурне вирішення у дусі історизму з використанням ренесансних елементів. Своєрідним модулем архітектурного оздоблення фасаду є композиція з двох прямокутних вікон другого та третього поверхів, згрупованих попарно і об'єднаних у прясла пілястрами великого ордера. Частина фасаду, яка прилягає до будинку № 12, складається з п'яти прясел. Значення крайніх з них підкреслено розкріповками, завершеними трикутним фронтоном та ступінчастим парапетом. Частина фасаду, яка прилягає до будинку № 8, значно довша, складається з восьми прясел. Четверте та восьме з них також увінчані трикутними фронтонами та ступінчастими парапетами.
Зрізане тупе наріжжя будинку, з огляду на його розташування на повороті вулиці, вирішено найбільш урочисто. Тут створено об'ємний та вертикальний акцент за рахунок влаштування прямокутного в плані еркера на масивних фігурних кронштейнах, який об'єднує другий та третій поверхи. Еркер увінчує трикутний фронтон. Над ним підноситься квадратний у плані підбанник з круглим вікном у кожній грані, увінчаний восьмигранною банею з фігурним завершенням. Наріжжя будівлі підкреслено двома прилеглими до нього пряслами, підвищеними за рахунок прямокутних парапетів.
Декор фасадів доповнюють розвинені лиштви вікон третього та другого поверхів з прямими сандриками. Фасади завершує розвинений карниз, фриз якого прикрашає ліплений рослинний орнамент. У тимпанах трикутних фронтонів вміщено картуші та орнамент. Інтер'єри оформлено по-сучасному. В холі влаштовано експозицію з показом матеріалів про історію забудови садиби та уламків керамічних і майолікових деталей первісного внутрішнього оздоблення.
Незважаючи на деяку перенасиченість декоративними деталями, фасади будівлі відзначаються гармонійними пропорціями, цілісністю архітектурного задуму.
Ф л і г е л ь (№ 10-б). У другому ряді забудови. Триповерховий з підвалами, цегляний, тинькований. В основу плану покладена майже прямокутна житлова секція з виступом чорних сходів на тильному фасаді. Перекриття пласкі, дах вальмовий, бляшаний. Симетричний за композицією відносно осі центрального входу. На правому фланзі – проїзд на друге внутрішнє подвір'я (тепер закладено). Вирішений у цегляному стилі з елементами ренесансу. Чоловий з балконами одинадцятивіконний фасад членовано трьома одновіконними розкріповками, увінчаними аттиками з вписаними у них півкруглими тимпанами, що заповнені дрібним рослинним декором. Розкріповки на рівні другого-третього поверхів виділено пілястрами, канелюрованими у нижній третині. Заглиблені в ніші вікна та отвори прямокутні. Над вікнами верхнього поверху проходить пояс зубців. Вінцевий карниз завершує Гратчастий парапет.
Будинок – інтегральна частина забудови садиби, щільність якої обумовлена принципом прибутковості.
У 1900-10-х роках у садибі проживав Бурвассер Григорій Хомич (? – ?) – лікар-стоматолог, учений, професор, перший завідувач курсу пропедевтичної одонтології (1919-27) і кафедри лікувально-профілактичної стоматології Київського медичного інституту. За цією ж адресою містилися приватні зубна лікарня і спеціальні зуболікувальні курси для вдосконалення зубних лікарів і дантистів доктора Г. Бурвассера. Був одним із ініціаторів створення кафедри терапевтичної стоматології (мала назву "кафедра дентіатрії") в Одонтологічному інституті в Києві. Досліджував питання стоматології.
Тепер головний будинок і флігель займає банк [1998].

Дата побудови
1897-1898
Охоронний номер
б/н
Є наступні зміни на фасаді
Прибудови, Інше, З боку внутрішнього двора на криші виступаючого прямокутного еркеру змонтовано невелику надбудову типу відкритої літньої тераси
Текстовий опис стану пам'ятки

Стан фасадів головного будинку хороший. Надбудови та інші зміни на фасаді відсутні. Проходи у внутрішній двір закриті або під охороною: в будівлі розташований банк. З боку внутрішнього двора до будинку прибудоване невелике прямокутне приміщення, можливо гараж.

Відповідальний волонтер
Пакуляк Людмила
Дата створення
27.06.2013