Житловий будинок, 1935

Рейтарська, 3/2
Історична довідка:

 Чотирипо­верховий об'єм мав односхилий дах зі схилом у бік подвір'я, під карнизом якого на головному фасаді йшла смуга віконець для освітлення горища (не збереглися). Проектом передбачено розміщення на першому поверсі в наріжній частині будинку магазину. 1967 надбудовано ще один поверх, що призвело до викривлення первісного композиційного задуму.

П'ятиповерховий, цегляний, опорядже­ний теразитовим тиньком, у плані близький до Г-подібного, двосекційний. Конструктивна основа — поздовжні несучі стіни, перекриття пласкі по дерев'яних балках. Дах складної кон­фігурації, з бляшаним покриттям. У наріжній секції передбачено ліфт. Схо­ди з набірних бетонних деталей по металевих косоурах, міжповерхові майданчики сходів залізобетонні. Най- комфортніші кімнати загального кори­стування звернено в бік добре впорядкованого й озелененого подвір'я. План наріжної частини має ускладнену кон­фігурацію; парадною є загальна кімна­та, звернена на подвір'я напівкруглим еркером. На кожному поверсі розмі­щуються лише три квартири — по одній у торцевій секції й по дві у наріжній. На п'ятикімнатну квартиру (торцева секція) передбачено чорний хід, характерний для висококомфорт- них прибуткових дореволюційних бу­динків.

Архітектурні форми житлового будин­ку притаманні саме 1930-м рр., коли гранично прості елементи конструк­тивізму поступово збагачувалися дета­лями спрощеної стилізованої класики. Від конструктивізму тут використано вертикалі декорованих горизонтальни­ми збірними залізобетонними наклад­ними планками вікон, що освітлюють сходи, залізобетонні піддашшя над вхо­дом створюють горизонтальні смуги в простінках між майже квадратними вікнами. У той же час застосовано ве­ликий плаский класицистичний руст і профіль пояса над першим поверхом, вінцевий карниз, вишуканої форми ма­ленькі колонки у балконах-лоджіях, що прилягають до наріжної частини. Всі елементи художньо осмислені архітек­тором, який на початку своєї діяльно­сті вже виявив увагу до пластичних архітектурних деталей (майстерно ок­реслений карниз, смуга слухових віко­нець, лоджії тощо).

Будинок, що органічно увійшов в істо­ ричне середовище, є першим витвором А. Добровольського.

Тепер на першому поверсі правнича фундація «Укрінюрколегія» [1232].

Дата побудови
1935 р., 1967 р. - надбудова
Охоронний номер
б/н
№ та дата рішення про взяття під охорону

Наказ Головного управління охорони культурної спадщини від 10.06.2011
№ 10/34-11
Архітектура та містобудування

Тип пам'ятки
Пам'ятка містобудування, Пам’ятка архітектури
Є наступні зміни на фасаді
Шкляні або пластикові балкони, Кондиціонери
Текстовий опис стану пам'ятки

Чудовищные балконы

Відповідальний волонтер
кабакова
Дата створення
19.06.2013